2015. december 5., szombat

Mamma Africa

Lehet, hogy a most következő bejegyzés párakat meg fog lepni. Szóval a lényeg, hogy 2 héttel ezelőtt volt szerencsém eltölteni Marokkóban egy hetet. Az egész úgy indult, hogy két éve találkoztam Dásával Szlovákiából, mikor Portugáliában voltam egy cseregyakorlaton. Akkor ott kipróbáltuk a szörfözést, és eléggé . Azóta mindig beszéltük, hogy jó lenne majd valahol ezt folytatni. Aztán egyszer csak 2-3 hónapja feldobta, hogy nem lenne-e kedvem elmenni vele Marokkóba szörfözni. Hát volt. :)
Így jutottam el Afrikába először életemben kb. 10 másik cseh résztvevővel (mivel csehek szervezték) és Dásával. Ezt úgy kell elképzelni, hogy kb. 4 cseh szörfös kitalálta, hogy szörftáborokat szerveznek Marokkóba, és ismerettségi alapon lehet hozzájuk csatlakozni. Ehhez képest meglepően jól megszervezték az egészet, viszont így olyan hangulata volt az egésznek, mintha tényleg csak barátokkal töltenénk az időt. 
Oslóból találtam egy direkt járatot Agadirba, úgyhogy péntek éjjel 1-kor indultam a busszal Örebróból. A repülőút kb. 5 órás volt és ez alatt szembesültem először azzal, hogy nem tudok gyakorlatilag semmit Marokkóról. Egyszer csak az út vége felé megjelentek alattam hegyek. Nagyon nagy hegyek. Mint később kiderült ez az Atlasz-hegység volt. 


Általában azért mielőtt elindulnék egy új helyre, valamennyire fel szoktam készülni. Hát ez most nem így volt, úgyhogy szinte meglepődtem, hogy Afrikában vagyok. Még azt sem tudtam, hogy egyáltalán hol leszek az elkövetkezendő egy hétben és hogy fogok oda eljutni a reptérről. Szerencsére mire leszálltam, már kaptam is egy SMS-t, hogy egy Thomas nevű, narancssárga nadrágos egyén fog felvenni, de kicsit késik. Előbb-utóbb valóban megjelent (bár az arab taxisok is nagyon szívesen elvittek volna) egy kis Dacia kocsival, amiben több volt a homok mint a nem. Közben az is kiderült, hogy Agadirtól egy órányira levő Taghazout nevű faluban leszünk. Már az odáig vezető útról is lehetne egy tanulmányt írni. Afrikában kicsit szabadosan értelmezik a közlekedési szabályokat, leginkább nincsenek. Az úton a biciklitől kezdve, a lovaskocsin át, a rogyásig megrakott teherautóig minden megtalálható egyszerre, van hogy mindez egymás mellett, egy sávban. 
Dását ott találtam az apartmanunkban éppen alvó állapotban, de a kedvemért felkelt és elmentünk vacsorázni Hassan éttermébe, ahol kb. csak omlettet lehetett kapni, de azt különböző variációkban. Mondjuk evőeszközt elfelejtett hozzá adni Hassan, de hát megbocsájtható. Kértem egy narancslevet, aztán meglepődtem, hogy frissen facsart. Itt Marokkóban csak ilyen formában lehet kapni. 
Az apartmanunk egy 3 szintes ház volt, ketten voltunk egy szobában, ami két ágyból és egy ablakból állt, de szerintem ez így volt tökéletes. Itt az a szokás, hogy mikor építenek egy házat, nem tesznek rá tett, mert ha nincs befejezve, akkor nem kell utána adót fizetni. Így a mi házunk is egy tetőteraszban végződött, ahol az esték és reggelek nagy részét töltöttük.


Tagazhout egyébként Marokkó egyik legismertebb szörfös helye, így mindenhonnan érkeznek ide. Ennek ellenére szerencsére infrastrukturálisan még nem igazán fejlődtek, így abszolút nincs turisztikai hangulata a helynek, inkább olyan hippi.
Reggelente a menő szörfösök hajnali fél 7-kor elmentek felmérni a terepet, aztán 9-re visszajöttek reggelit csinálni nekünk, ami általában helyi kör alakú pita szerű kenyérből, avocado krémből és egyéb zöldségekből állt az elmaradhatatlan mentateával. Mindenhol ezt isszák, friss zöld-tea és mentalevél keveréke. Általában mellékelnek hozzá egy akkora kockacukrot, ami 8 normál kis kockacukornak felel meg.

Mi Dásával 4 napot szörföztünk (a többiek több napot maradtak), de minden alkalommal max. 2 órát. A szörf eléggé fárasztó egy sport, gyakorlatilag az ember örül, ha fel tud rajta állni, szóval ne ilyen csőhullámban képzeljetek el, mint a filmekben. A lényege, hogy a deszkán fekve, ha jön a hullám, evezni kell, mint az állat, és a megfelelő pillanatban fel kell pattanni. Viszont az nagyon jó érzés, mikor mindez sikerül. A parton mindig megkörnyékezett minket egy tevés ember, aki próbált elcsábítani a tevegelésre, de szegény mindig le lett pattintva. 

Mikor nem voltak jók a hullámok, akkor kirándulásokat tettünk. Ebből az egyik az volt, amikor elautóztunk Marrakech-be a már említett Atlasz-hegységen keresztül. Ez olyan 7 órás út volt. Visszafele csak 4-5, mert autópályán jöttünk. A hegyek tényleg nagyon jól néztek ki, láttunk berber házakat is, amiket az őslakosok építenek a hegyek falában. A legmagasabb pont, ahol voltunk 2100 m volt, ennek tiszteletére ittunk is egy mentateát a helyszínen. Na ott elég hideg volt.



Marrakech-ben csak és kizárólag a bazárt tekintettük meg. Voltam már egyszer Isztambulban bazárban, valami olyasmire számítottam. Hát ez olyan 10-szer akkora volt. Azt hittük, hogy sosem fogunk kitalálni belőle. És természetesen mindennek az ára relatív. Úgyhogy az alkudozás végén a vevő is elégedett, hogy mennyivel olcsóbban vette meg az adott dolgot az eredeti áránál, az eladó meg azért mert nyilvánvalóan még így is átvágta a vevőt. Mindenesetre vettem egy autentikus bőrtáskát. Itt már üzemszerűen árulták 3 dirhamért a facsart narancsot (kb. 90 forint). 

A másik kirándulásunk a Paradise Valley nevű kanyonba vezetett. Hát mit mondjak, elég jól nézett ki. Olyan oázis hangulata volt a dolognak. Nagy sziklák között kis tavacskák, mindez pálmafákkal. Ugráltunk olyan 5 méterről a jéghideg vízbe. Itt is vacsoráztunk. Tipikus marokkói kaját, ami a tádzsim névre hallgat. Kicsit olyan lecsó jellegű dolog, amit egy speckó edényben főznek.


A macskák elmaradhatatlan tartozékai az összes "étteremnek" és úgy általában mindennek. Még a reptéren is szabadon mászkáltak csak úgy. Egyébként Marokkóban minden rendkívül olcsó (pláne ha még alkudozol is), kivéve persze a reptéren, ahol még Svédországnál is drágább volt minden, úgyhogy először gondoltam, majd jól megebédelek a maradék marokkói pénzemből, ami mint kiderült szűkösen volt elég egy kb. 3 napos szendvicsre. 

Nyilvánvalóan még oldalakat tudnék írni, de most inkább nem. Ha valakit bővebben érdekelnek a képek, akkor itt megtekinthetőek vagy a facebookon. Marokkót meg csak ajánlani tudom!

Szombat reggel az indulás előtt még utoljára elmerültem az óceánban, kivételesen neoprén öltözet nélkül, aztán kivittek a reptérre, ahonnan repültem vissza Osloba. Nem hagyhattam ki, hogy ne töltsek ismét egy éjszakát Oslo repterén, mivel másnap indult a buszom Örebroba. Eddig úgy 4-5-ször már biztos aludtam itt, valahogy sosem sikerül úgy átmenni Oslon, hogy ezt megspóroljam. Gondoltam, hogy legalább itt hasznát veszem a hálózsákomnak, ha már egész Marokkót megjárta úgy, hogy nem került felhasználásra. Úgyhogy szépen megágyaztam magamnak a földön, magamra akasztottam a hátizsák kantárját, és igyekeztem aludni. Úgy tűnik már kiment a divatból ez a reptéri földön-alvás mert én voltam az egyetlen. Közben azon gondolkoztam, hogy milyen vicces svéd orvosként a reptéren csövezni. 

2 megjegyzés:

  1. Nafyon jók a képek, megtetszett Marokkó. Egyiptom után ez lesz a következő afrikai ország, ahova ellátogatok :)

    VálaszTörlés
  2. Nafyon jók a képek, megtetszett Marokkó. Egyiptom után ez lesz a következő afrikai ország, ahova ellátogatok :)

    VálaszTörlés